13 Ekim 2007 Cumartesi

Varroa da ruhsatlı ilaçlarARI HASTALIK VE ZARARLILARI İÇİN TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI TARAFINDAN RUHSATLANDIRILAN İLAÇLAR

PARAZİT MÜCADELESİNDE KULLANILAN MÜSTAHZARLAR

Bal arıları için önemli olan parazitler; Varroa jacobsoni, Acarapis woodi (Trakea akarı), Meloe variegatus (Yakı böceği), Senotainia tricuspis’tir. Arıcılıkta önemli olan bal arısı zararlıları; Büyük Balmumu Güvesi, Küçük Bal Mumu Güvesi, Arı Biti Ölübaş kelebeği’dir.

ARI AKARI MÜCADELESİNDE KULLANILAN MÜSTAHZARLAR (Varroa jacobsoni için)

Ticari adı

Farm. Şekli

Etkin madde

Ruhsat sahibi

İMPAMİT

Arı tütsü kâğıdı

Amitraz

İMPA-İstanbul

PLUSMAT

Arı tütsü kâğıdı

Amitraz

İMPA-İstanbul

RULAMİT-VA

Arı tütsü kâğıdı

Amitraz

ARI KİMYA-İstanbul

VARROSET

Arı tütsü kâğıdı

Amitraz

ARI FARMA-Ankara

VAMİTRAT-VA

Arı tütsü kâğıdı

Amitraz

ARI KİMYA-İstanbul

VARROASON

Arı tütsü kâğıdı

Amitraz

İLTERİŞ-İstanbul

PERİZİN %3,2

Çözelti

Asuntol

BAYER-İstanbul

FORMİSET

Kovan içi şerit

Formik asit

ARIFARMA-Ankara

BAYVAROL

Kovan içi şerit

Flumethrin

BAYER-İstanbul

TYMOVAR

Kovan içi sünger

Timol

VERİM-Ankara

Tabiki bu ilaçların yanında birde tüm dünyanın kullandığı varroanın kendisine karşı organik madde olduğundan dolayı direnç geliştiremediği oksalit asit var.

Onun kullanışıda şöyle;
Oksalit asit 3 değişik şekilde tatbik ediliyor.

DAMLATMA, SPREY ve DUMAN (TEPKİME ,BUHARLAŞTIRMA)
Bu üç şeklinde kendine göre etki oranları var varroa üzerinde.
1- Damlatma Metodu; Bu yöntemde oksalit oranı olarak değişik miktarlar ama biz en çok kullanılanı ve etki oranı fazla olanı yazalım bence. Koloni başına 2 gr.veya 3 gr. oksalit düşürebilirsekki oda şöyle olur. 75gr oksalit, 1000 Lt su, 1 kg şeker hesabıyla 1.66 ml çözelti elde ederiz. Bu hazırladığımız çözelti yaklaşık 25 kovan (10 Çıtalık) arımızı ilaçlamaya yetecektir. Bu Çözelti dengeli verildiğindeki bunun için 66 ml çözelti vermemiz lazımki oda koloni başına 3 gr oksalit eder. Bu hesaplamadan yola çıkaraktan sizler kovanınızın gücüne göre vereceğiniz oksalit miktarını ayarlamalısınız.

2-Sprey Metodu; Bu metodun damlatmadan farkı karışımı sprey yardımıyla arıların üzerine gelecek şekilde püskürtmek. Burada arı temizlik iç güdüsüyle ilacı daha çabuk absorbe ediyor.

3-Buharlaştırma; Burada bir araba aküsüne ihtiyaç var. Şahsen bu yöntem yorucu olduğunda dolayı benim pek aklıma yatmadı. Neyse resimdeki aletin kaşık gibi oaln bölümüne 2 gr.kadar oksalit asidi katıyoruz ve kovanın giriş deliğinde içeri koyuyoruz, daha sonra kablonun diğer uçlarını akü başına bağlıyoruz oksalit asit ısı yardımı ile buharlaşıyor ve böyle etki ediyor.
Aşağıdaki resimde koloni başına oksalit asid oranları ile ilgili tablomuz var.
Aşağıda tablomuz ise Oksalit asit kullanılan kolonide bal veriminin değişp değişmediği ile ilgili;(en baştaki kontrol kolonisi)
Dikkat edilecek hususlar;
1- Oksalit asid ' in asit oranı yüksek olduğunda dolayı vucüdumuzla direk temzsan kaçınmalıyız, ve uygularken maske takmalıyız.
2-Unutmayalım ki herşeyin başı tedbir gerekli tedbirleri aldıktan sonra uygulamaya geçmeliyiz.Maske, eldiven kullanmalıyız.

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Arı hastalık ve zararlıları konusunda her zaman dikkatli olunuz. Şüpheli durumlarda mutlaka bir uzmanın görüş ve önerilerini alınız. Arı hastalık ve zararlıları için ruhsatlandırılmış ilaçları kullanınız.

Gereksiz ve bilinçsiz ilaç kullanmayınız. Gereksiz ve bilinçsiz ilaç kullanmanın arılarınıza, balınızın kalitesine, bütçenize ve çevrenize zarar vereceğini unutmayınız.

Hastalık ve zararlılarla mücadelede ilaçlamayı en uygun zamanda, en uygun ilaçla, en uygun şekilde ve miktarda (dozda) yapınız.

Arı hastalık ve zararlıları için ruhsatlandırılmış ilaçları kullanınız.

Hastalık görülmeyen kovanlara ilaç verilmemelidir.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığından üretim izni almış olan işyerlerinden temel petek alınız.

Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne uygun bal üretilmesinin sağlanması, tüketici sağlığının korunması ve ihracatın artırılması amacıyla; balın ve arıcılığımızın geleceği için naftalin ve ruhsatsız ve bilinçsiz ilaç kullanılmamalıdır. Bu konuda siz değerli bal üreticilerine büyük bir sorumluluk düşmektedir. İnsanlara şifa kaynağı ve yaşam umudu olan bu değerli ürünü hep birlikte koruyalım. Çünkü bal ve insanlarımız buna değer...

AMACINIZ GÜNÜ KURTARMAK DEĞİL, GELECEĞİ KURTARMAK OLMALIDIR. KALINTI İÇEREN BALIN, GELECEĞİNİZİ VE GELECEKTEKİ ARICILARINDA GELECEĞİNİ ZEHİRLEDİĞİNİ UNUTMAYINIZ.


Malesef yabancı sitelerden faydalanılarak konu oluşturulmuştur.
www.mellifera.de sitesine teşekkür..
Diğer yöntemler daha sonra....

2 yorum:

bitkibilgi@gmail.com dedi ki...

Arı biti ile ilgili bir ilaç yazmamışsınız
Yardımlarınızı bekliyorum. Bit gördüm ve telaşlandım. Tlf... 05350154855

Mehmet Temel dedi ki...

Ben yeni bir arıcıyım 60 yaşındayım güzel bir sebeple arıcı oldum arıcı arkadaşlar edindim her kafadan ayrı bi ses anladımki ben acemiyim tanıştığım insanlar benden acemiymiş husrana uğradım koşa koşa kursa gittim hoca slayt izletmekten başka bir şey yapmadı duyduklarımdan biraz birşeyler sorayım dedim fazla heyacan yapıyosun kursiyerlerin tikkati dağıtıyosun dedi beni susturdu ben yayaptım beş değişik hocanın kitabını aldım okudum anladımki sayfa doldurmuşlar ben prfosor olmıyacam helede eğitiçi oğretmen olmıyacam kafa karıştırmaktan ve pıktırmaktan başka bir şey değil yazdıkları dabiki doğru okunmalımı okunmalı ya ben yeni başladım yeni başlama diye bi kitap yazın bir arıyı aldın once sağlık deyin ne yapmak lazım şu firmanın ilaclarını şoyle şoyle kullan kovanın cerceve şıralamasını şoyle yap arılar gerisini yapar bu bu kadar basit niye zorlaştırıp insanları yıldırıyorlar bilmiyorum birde hopi olarak arıcılığa başlayın diyolar bence yanlış diyelimki ben arıcılığa başladım koydum bir yere bir iki bir iki derken biktım bıraktım veya attım altı cok doldurulur beki bu kovan artık ülkemiz için parazit üreten ve faliyeti muazzam bi fabrika al sana hobi arıcılık kısacası şofor nasıl olunuyorsa arıcıda oğle olmalı saygılarla